Piękny zapach w domu na dłużej. Jak wybrać odświeżacz powietrza?

Piękny zapach w domu na dłużej. Jak wybrać odświeżacz powietrza?

Dom, do którego chce się wracać, to nie tylko ludzie, którzy go tworzą i przytulny wystrój, w którym miło chce się spędzać czas. To również piękny zapach – taki, który wprawiłby w dobry nastrój, przywoływał wspomnienia i kojarzył się z naszym miejscem na świecie. Charakter miejsca to przecież dobra, czysta atmosfera. W tym przypadku nawet dosłownie!

Dym papierosowy, zapachy unoszące się po gotowaniu, obuwie czy ukochane czworonogi mogą skutecznie tę atmosferę popsuć. Nie zawsze da się też zlokalizować źródło nieprzyjemnego zapachu. Przyda się wtedy odświeżacz powietrza. Ma on zastosowanie także wtedy, gdy chcemy po prostu otaczać się świeżym i przyjemnym zapachem, a dobrze dobrany odświeżacz powietrza może nawet stanowić część aromaterapii.

Jak wybrać odświeżacz powietrza dobrze i mądrze?

Na rynku znajduje się wiele różnych form i zapachów. O ile zapach jest kwestią indywidualną i trzeba po prostu znaleźć swój ulubiony, o tyle forma i skład takiego odświeżacza ma znaczenie – również dla naszego zdrowia:

 • Odświeżacze puszkowe w sprayu. To zdecydowanie najpopularniejszy środek. Jest szybki, skuteczny i można go używać wszędzie. Problemem może być jednak to, iż poza aromatami zawiera mnóstwo drażniących i potencjalnie szkodliwych środków chemicznych. Rozpylanie go w powietrzu i, o zgrozo, wdychanie go, może podrażniać oczy i drogi oddechowe, a w dłuższej perspektywie stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.
  Część z takich wypuszczonych na rynek odświeżaczy zawiera nawet substancje rakotwórcze. Wystrzegajmy się szczególnie destylatów ropy naftowej, limonenu, benzyny czy też formaldehydu. Z tego powodu najlepiej używać tych odświeżaczy tylko w sytuacjach awaryjnych lub bardzo wnikliwie czytać jego etykietkę.
 • Odświeżacze z czujnikiem ruchu. Rozpylają się automatycznie i pozwalają utrzymać przyjemny zapach w domu przez cały czas. Niestety, najczęściej skomponowane są z takich samych składników jak odświeżacze puszkowe. Dlatego także tę opcję należy stosować z rozwagą i przed zakupem dokładnie rozważyć skład takiego odświeżacza.
 • Odświeżacze w sprayu na bazie wody. Są one zdecydowanie bezpieczniejsze w użyciu od odświeżaczy w puszce. Najczęściej produkowane są na bazie wody z dodatkiem substancji perfumowanych lub olejków eterycznych. Mają trochę mniejsze właściwości maskujące, niż odświeżacze puszkowe, ale ich wielką zaletą jest to, iż nie zawierają ciężkich ani drażniących środków chemicznych, przez co można ich używać do woli i kiedy chcemy. Spraye z wysokim stężeniem perfum, takie jak np. Deo Fresh Boss są bezpieczne, a dodatkowo pozwalają cieszyć się pięknym zapachem bardzo długo.
 • Odświeżacze elektryczne. To jedne z najbardziej wydajnych odświeżaczy. Zapach uwalniają stopniowo przez cały czas. Co ważne, w lepszych odświeżaczach tego typu znajdują się regulatory intensywności zapachu, więc możemy sprawować pełną kontrolę nad ich użyciem, w zależności od upodobań i potrzeb. Niestety, wymagają one ciągłego podłączenia do gniazdka elektrycznego, przez co nie dość że zajmują miejsce, to również nie sprawdzą się w pomieszczeniach takich jak łazienka czy toaleta ze względu na możliwość ich zalania. Najodpowiedniejszym miejscem dla nich będzie przedpokój, w którym gniazdka elektryczne używane są sporadycznie.
 • Odświeżacze w żelu. Są zdecydowanie mniej intensywne i niestety działają trochę krócej niż odświeżacze elektryczne. W zamian za to, przemawia za nimi ładny, dyskretny wygląd, a także niska cena. Odświeżacze takie, jak ten (https://polimer24.pl/odswiezacze-powietrza/odswiezacz-powietrza-150g-lodka-flower) najlepiej sprawdzą się w łazienkach.
 • Olejki zapachowe. To zdecydowanie najbardziej trwała i najbardziej intensywna opcja. Dlaczego? Dlatego, że w odróżnieniu od poprzedników, rozpyla się je nie w powietrze, a na powierzchnie użytkowe. Mogą to być ściany kafelkowane, glazura, muszle klozetowe, jak też tekstylia: tapicerki, dywaniki, zasłony i firanki. Dzięki temu, zapach nie znika wkrótce po rozpyleniu, ale uwalnia się stale przez bardzo długi czas
  Użyte w odświeżaczu olejki eteryczne są nie tylko bardzo ekologiczne, ale też wspaniale działają na zmysły. Na przykład olejki cytrusowe i korzenne pobudzają, lawenda wycisza i ułatwia zasypianie, zaś olejki kwiatowe lub z drzewa sandałowego poprawiają humor i mogą działać jak afrodyzjaki.
  Ten przykładowy olejek może być także użyty do filtrów odkurzaczy lub do środków czyszczących. To zdecydowanie najbardziej wszechstronna opcja.