Jak sprzątać wydajnie? Zaoszczędź czas i energię z Polimerem.

Jak sprzątać wydajnie? Zaoszczędź czas i energię z Polimerem.

Czy sprzątanie to sztuka? Zaprzeczy pewnie ten, który nigdy nie musiał szybko posprzątać całego mieszkania. Choć to zajęcie z pozoru błahe, potrafi popsuć nerwy i porządnie zmęczyć. Dlatego sztuką jest wysprzątać dom nie tylko skutecznie, ale też ekonomicznie. Oprócz nastawienia i odpowiedniego planu, kluczem do sukcesu jest także sprzęt, którego używamy.

Na celownik bierzemy sprzątanie podłóg. Aby wyczyścić taką podłogę szybciej niż do tej pory przyda się podstawowa wiedza na temat sprzętów i techniki posługiwania się nimi. Pomocne będą także podstawowe sprzęty – nie żadne specjalistyczne i nie takie, na które trzeba byłoby wydać majątek.

Mop sposobem na wszystko?

Powiedzmy sobie szczerze – nie każdemu i nie codziennie chce się odkurzać. To urządzenie wyciągane jest najczęściej podczas cotygodniowych porządków, a do codziennego usuwania kurzu używamy raczej tradycyjnej miotły. Niestety miotła, choć towarzyszy nam od pokoleń, nie spełnia swojego zadania do końca tak, jak powinna. Dlaczego? Miotła pomoże nam pozbyć się grubszych zanieczyszczeń, ale całego kurzu nie usunie. Wręcz przeciwnie – zamiast usunąć wzbije go w powietrze, a po tym kurz osiądzie z powrotem na podłodze, a dodatkowo także na wszystkich meblach.

Z tego powodu już dawno temu firmy sprzątające pozbyły się mioteł i wyposażyły się w mopy z akrylu lub mikrofazy. Szczególnie ta ostatnia tkanina wykazuje wybitnie przeciw kurzowe właściwości. Dlaczego? Mikrofaza to tkanina bardzo miękka i elastyczna, dzięki czemu bardzo dobrze przylega do podłogi. Zbudowana jest z mikrowłókien (z tego powodu nazywana jest też mikrofibrą), które bardzo skutecznie przyciągają kurz. Poza tym jest bardzo wytrzymała.

Mop taki jak Duo Speedy  lub kieszeniowy z mikrofibry pozwoli również na to, by zamieść podłogę bardzo szybko. W jego wypadku wystarczy tylko przejechać po powierzchni jednokrotnie, nie zaś – jak w wypadku miotły – wykonywać charakterystycznych ruchy posuwiste kilkukrotnie w jednym miejscu.

Mycie podłóg jest proste!

Wiele jest rzeczy, które mogą przekształcić mycie podłogi w długą walkę z przeciwnościami losu. Najczęstszymi podłogowymi problemami są: matowienie podłóg po umyciu oraz smugi. W większości przypadków przyczyną jest niestety kurz, który w połączeniu z wodą tworzy nieestetyczną, brudnawą powłokę na podłodze. Także dlatego warto zaopatrzyć się we wcześniej wspomnianego mopa z mikrofazy.

Dużo zależy także od tego jakiego mopa i jakich akcesoriów użyjemy. Wyboru dokonuje się przede wszystkim pomiędzy tym, jaki jest kształt mopa oraz z czego jest on wykonany. Wychodzimy z założenia, że nie ma mopów lepszych i gorszych, tylko te mniej lub bardziej dostosowane do potrzeb podłogi.

Z doświadczenia wiemy, że inne właściwości będzie miał mop płaski, a inne mop rotacyjny.

Mop płaski najlepiej nadaje się do parkietu, podłogi z desek i paneli. Jest lekki, dobrze układa się na podłodze, przy myciu lepiej zbiera ewentualne pozostałości kurzu, a nie rozmazuje ich po podłodze. Poza tym, nie nabiera on ogromnych ilości wody, co dla podłóg drewnianych jest szczególnie ważne. Ważną zaletą takiego mopa jest to, iż zrobiony jest najczęściej z mikrofibry, przez co jest bardzo trwały i można go prać w pralce, co ułatwia utrzymanie jego higieny.

Mop rotacyjny lepiej nadaje się do glazury, terakoty i gresu. Mopy takiego rodzaju lepiej chłoną wodę, ale też trudniej jest je dobrze odcisnąć, choć oczywiście dalej takie odciśnięcie jest w miarę staranne. To dlatego, że ich zadanie jest trudniejsze niż zadanie mopów płaskich. Podczas gdy te drugie muszą po prostu zebrać resztki kurzu, lekkich zabrudzeń i wypolerować podłogę, mopy rotacyjne muszą poradzić sobie z większym brudem, plamami, czy zatłuszczeniami. Dlatego najlepiej jest używać ich do łazienek i kuchni.

Do wyboru mamy rotacyjne mopy sznurkowe lub paskowe. Oba rodzaje mają podobną wydajność, jednakże mopy paskowe można uznać za mopy do zadań specjalnych. Zazwyczaj na paskach takich mopów stosuje się nadruki. Mają one właściwości lekko ścierne, dlatego skuteczniej usuwają ciężkie plamy i zabrudzenia. Niestety, minusem takiego rodzaju mopów jest to, że nie poleca się prania ich w pralce.

Dbając o podłogi, warto także pamiętać, żeby dbać o siebie – długość mopowego kija powinna być dopasowana do naszego wzrostu tak, abyśmy plecy mieli tylko lekko pochylone. W ten sposób z porządkami uporamy się naprawdę bardzo szybko!