Jak prawidłowo dbać o czystość toalety?

Jak prawidłowo dbać o czystość toalety?

Czystość toalety to bezsprzecznie sprawa kluczowa dla naszego zdrowia, a nawet komfortu psychicznego. Częste czyszczenie muszli klozetowej oraz obszaru wokół nich jest niezbędne, by nie dopuścić do niekontrolowanego rozwoju bakterii. W końcu Salmonella, bakteria e-coli i 180 innych szczepów bakteryjnych nie brzmią zbyt przyjaźnie. Poza tym, higieniczność, czystość i przyjemny zapach to podstawa, by toaleta była integralną częścią naszego domu, a nie tylko koniecznym, acz niebyt przyjemnym pomieszczeniem.

Pokutuje przekonanie, że wyczyszczenie toalety nie jest czynnością trudną i skomplikowaną. Raz, dwa i załatwione. Przez to większość ludzi robi to źle, a w dłuższej perspektywie musi zmagać się z wieloma problemami, których można uniknąć: kamieniem, osadem i nieprzyjemnymi zapachami wydobywającymi się z muszli. W tym przypadku technika odgrywa bardzo dużą rolę.

Z doskoku czy według planu?

Toaletę powinno czyścić się przynajmniej raz w tygodniu, zaś raz w miesiącu przeprowadzić jej gruntowną „odnowę”. Uzupełniająco warto także zadbać o to, by higiena była zachowywana każdego dnia, zwłaszcza jeśli czyszczenie toalety traktujemy jak przykry obowiązek i chcemy zrobić to jak najszybciej.

Co możemy zrobić lepiej?

Najczęściej traktujemy toaletę popularnym płynem lub żelem do muszli klozetowych, wycieramy szczotką do mycia toalety, a na koniec zawieszamy kostkę zapachową. To za mało. My mamy plan, który zapewnia higienę i nie wymaga działań ciężkiego kalibru. Oto on:

  • Zabijamy wirusy. Absolutną koniecznością przy czyszczeniu toalety są gumowe rękawiczki – najlepiej jednorazowe. W ten sposób unikniemy roznoszenia bakterii po reszcie mieszkania. Na samym początku sprzątania, po usunięciu z toalety starych kostek lub kulek zapachowych, dobrze jest spryskać płynem dezynfekującym muszlę klozetową, spłuczkę i przestrzeń wokół nich. Pamiętajmy, że bakterie roznoszą się właściwie po całej toalecie wraz ze spłukiwaną wodą, dlatego nie należy zapominać o dobrej dezynfekcji kafelek na podłodze i ścianach.

Do tego celu świetnie nada się specjalny płyn dezynfekujący do łazienek i toalet Sanytol. Jest on przeznaczony również do czyszczenia, ale na tym etapie najważniejsze jest jego działanie antybakteryjne i antywirusowe. Badania nad jego skutecznością dowiodły, że zabija on aż 99,9% bakterii, wirusów i grzybów. Dobrze jest wlać go trochę również do wnętrza muszli. Takie działanie dokładniej zdezynfekuje toaletę i pomoże pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.

  • Czyścimy kamień, rdzę i brud. Pozostałości po środku dezynfekującym najlepiej jest dobrze spłukać ciepłą wodą, a obszar wokół muszli i jej spodnią część dokładnie wytrzeć gąbką. Dopiero wtedy można przystąpić do czyszczenia wnętrza muszli żelem do toalet i szczotką – ale poprzedniego kroku nigdy nie należy pomijać! Bardzo ważne jest, aby płynem czyszczącym dotrzeć w każde zakamarki muszli, również wewnątrz jej krawędzi, a następnie zamknąć klapę muszli i zostawić toaletę w spokoju na parę minut. Dlaczego zamknięcie klapy jest takie ważne? Środki czyszczące zawierają naprawdę mocne detergenty, które po uwalnianiu się do powietrza mogą drażnić błony śluzowe i drogi oddechowe. Po tym czasie można toaletę wyszorować, spłukując przy tym wodę kilkukrotnie.

Do zewnętrznej części muszli klozetowej należy użyć środka równie mocnego, ale niedrażniącego, takiego jak Spray do łazienek Astonish, a w przypadku silniejszych zabrudzeń można użyć mleczka wybielającego tej samej marki. Pamiętajmy także o spłuczce – to właśnie nią najczęściej dotykamy rękami. Wspomnianego Sprayu Astonish można z powodzeniem używać także do czyszczenia i dezynfekcji kafelek w toalecie. Można to zrobić także z użyciem lekko zwilżonego ręcznika papierowego. Pozwala to zaoszczędzić czas i po użyciu tego środka nie trzeba już spłukiwać go wodą.

  • Prawie gotowe… Po tych czynnościach pozostaje tylko wyczyszczenie szczotki toaletowej i zadbanie o ładny zapach. Szczotkę można wyczyścić z użyciem tego samego detergentu, który używany był do czyszczenia muszli klozetowej, ale dobrze jest jeszcze zalać ją gorącą wodą, która dodatkowo wzmocni efekt dezynfekcji i pomoże nam dokładnie pozbyć się resztek zanieczyszczeń z toalety. Na koniec wystarczy tylko zawiesić kostkę i gotowe!

Jak widać, mycie toalety nie musi być koszmarem. Trochę rutyny, odrobina wprawy i dobre środki czystości to wszystko, czego potrzebujemy.