JAK DOBRZE WYCZYŚCIĆ DYWAN?

JAK DOBRZE WYCZYŚCIĆ DYWAN?
16 August, 2022

Wykładziny różnego rodzaju to jedna z głównych dekoracji polskich domów. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem dywany skutecznie ocieplają wnętrze. Sprawiają, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, pomieszczenie staje się przytulne i ciepłe. Niestety, częste alergie z nimi powiązane powodują, że wiele osób nie może pozwolić sobie na posiadanie dywanu, który łatwo przyjmuje brud, a wyczyszczenie go nie jest takie proste... a może tylko nam się tak wydaje?


Domowe sposoby na wyczyszczenie wykładzin podłogowych

Poradniki pękają w szwach od przepisów na cudowne produkty ze środków, które każdy z nas ma w swojej kuchni lub łazience. Niestety domowe sposoby mogą nie być skuteczne w starciu z poważniejszymi zabrudzenia, które wymagają większego nakładu pracy przy usuwaniu.

Jedna rzecz pozostaje jednak niezmienna, jeśli chodzi zarówno o sprzątanie - czy to przy wykorzystaniu profesjonalnych środków chemicznych czy domowych mikstur: dywan należy w pierwszej kolejności odkurzyć! Wstępne odkurzanie z włosem i pod włos pozwoli na pozbycie się okruchów, piasku i innych drobnych zabrudzeń, które utrudniają dogłębne czyszczenie. Jeśli zaś dywan wykonany jest z dłuższego włosia, warto go także wytrzepać na świeżym powietrzu, pozbywając się drobin, które weszły głęboko w splot włókien.

Tradycyjne środki czystości wykonuje się z mieszaniny sody oczyszczonej i octu, a w konkretnych przypadkach także z wykorzystaniem mąki ziemniaczanej bądź kwasku cytrynowego. Pozwala to na sprzątnięcie zabrudzeń, które nie zdążyły jeszcze mocno “wgryźć” się w tkaninę.


Czyszczenie z użyciem profesjonalnych środków

Bezpieczniejsze będzie użycie gotowych, profesjonalnych preparatów chemicznych, takich jak np. Carp Cleaner lub Carpex, ponieważ gwarantują odpowiednie stężenie chemikaliów, które nie zaszkodzą tkaninie, np. odbarwiając ją. Ponadto profesjonalne środki czyszczące głębiej wnikają we włókna, co pozwoli na wywabienie nawet starych plam i ciężkich zabrudzeń. Przy całym procesie pomoże odkurzacz piorący, który pozbędzie się resztek chemii, pozostawiając za to świeży zapach. Po takiej kuracji, wykładziny podłogowe znowu będą cieszyć stopy swoją miękkością i delikatnością i pięknym wyglądem!

Twoje komentarze
Autor : Larra Pithan
Data : 21/04/2024
Larra Pithan
Dodaj komentarz