POLIMERY I STRIPPERY - JAK TO DZIAŁA?

POLIMERY I STRIPPERY - JAK TO DZIAŁA?
1 July, 2022

Intensywnie eksploatowane podłogi w miejscach publicznych (takich jak sklepy, urzędy i szpitale) często ulegają zniszczeniom. Polimeryzacja, czyli proces pokrywania powierzchni warstwą ochronną, zabezpiecza posadzkę przed potencjalnymi uszkodzeniami oraz poprawia estetykę podłóg oraz całych pomieszczeń. Dodatkowo, minimalizuje ryzyko poślizgnięć oraz zapobiega wnikaniu w podłogę brudu, dzięki czemu łatwiej się ją czyści.


Gruntowne czyszczenie, strippowanie – co to takiego?

Zanim zabierzemy się do kładzenia polimeru powinniśmy dokładnie oczyścić docelowe powierzchnie. Proces ten nazywamy "strippowaniem". Jest to precyzyjne oczyszczenie podłoża z poprzednio nałożonych warstw polimeru oraz wszystkich zabrudzeń. Choć wydaje się dziecinnie proste, to w rzeczywistości wymaga precyzji. Jeśli podłoga przygotowywana do akrylowania (położenia polimeru) nie zostanie najpierw dokładnie oczyszczona i odtłuszczona, to utrudni to odpowiednie przyleganie polimeru. Podczas gruntownego czyszczenia niezbędne jest zastosowanie wysokiej jakości preparatów o odczynie zasadowym i urządzenia do czyszczenia posadzek twardych – szorowarki z twardym włosiem lub czarnym padem. Profesjonalny środek, np. Lakma Stripper Ultra, rozpuści wszystkie zabrudzenia (w tym organiczne) i zmyje stare powłoki. Można go stosować na powierzchniach odpornych na alkalia, czyli na lastrico, PCV, gresie, terakocie, linoleum, gumolicie czy betonie. Warto też zwrócić uwagę na czas działania preparatu i minimalne stężenie wymagane podczas strippowania – te informacje znajdują się na ulotce produktu. Przykładowo: minimalne stężenie środka Lakma Stripper Ultra wynosi 5%, co oznacza, że 1 litr koncentratu wystarczy do przygotowania 20 litrów roztworu roboczego. Maksymalne stężenie Stripper Ultra jakie możemy zastosować to 20%. Roztwór należy nanieść na podłogę za pomocą szorowarki lub mopa, równomiernie rozprowadzić i odczekać 5-10 minut, a następnie podłoże dokładnie wyszorować oraz zebrać brud za pomocą odkurzacza do pracy na sucho-mokro lub automatem szorująco zbierającym. Bardzo ważne jest aby podczas tych czynności nie dopuścić do zaschnięcia podłogi!!! Po dokładnym wyczyszczeniu podłogę zmywa się wodą, żeby zneutralizować powierzchnię przed kolejnym krokiem.


Nakładanie polimeru krok po kroku

Zanim rozpoczniesz akrylowanie podłogi, pamiętaj o wyłączeniu ogrzewania podłogowego – przynajmniej 24 godziny przed rozpoczęciem prac. Proces polimeryzacji można podzielić na kilka faz: w pierwszej za pomocą mopa płaskiego rozkłada się cienką powłokę polimeru, która stanowi podłoże następnych, w kolejnej dodaje się warstwę uzupełniającą (znacznie grubszą od poprzedniej), a w ostatnim etapie nanosi się warstwę utrwalającą o grubości zbliżonej do tej z etapu drugiego. Pamiętaj, że czas schnięcia każdej z warstw wynosi 15-50 minut. Nakładanie powłok zbyt szybko lub w zbyt długich odstępach to kolejny popularny błąd. Substancja polimerowa wypełnia bruzdy i ubytki podłoża. W zależności od jakości używanego preparatu i oczekiwanego połysku nakłada się dwie lub trzy warstwy produktu. W pierwszym przypadku druga z opisanych faz jest ostatnią. Jakość używanych środków wpływa też na wydajność kosztową czynności. Przykładowo 3 litry środka Lakma Akrylan lub Lakma Akrylan High Gloss wystarczą na zabezpieczenie 100 m² podłogi przy 3 warstwach. Warto przy tym wspomnieć, że w strukturze kosztów firm świadczących usługi porządkowe środki chemiczne stanowią zaledwie 7% wydatków, podczas gdy koszt personelu waha się od 80 do 85%. Proporcjonalnie koszt zakupu profesjonalnych środków do sprzątania nie jest wysoki, tym bardziej że wysoka jakość i skuteczność produktów tego typu minimalizuje ryzyko powtarzania poszczególnych czynności przez personel i wpływa na efekt końcowy prac – właściwości antypoślizgowe podłogi oraz stopień wyrównania i zabezpieczenia podłoża.


Nie zapomnij o polerowaniu i konserwacji!

Jednym z najczęściej pomijanych etapów polimeryzacji podłóg jest polerowanie powierzchni. Służy ono utwardzeniu warstw i uodpornieniu posadzki na wszelkie zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne i działanie środków chemicznych. Polerowanie wykonuje się wysokoobrotową polerką, która pracuje z prędkością 1000 obr./min. Trąc o podłogę, wytwarza wysoką temperaturę, co skutkuje wiązaniem się polimerów i utwardzeniem powłok położonych na posadzce. Warunkiem długiego zachowania walorów podłogi jest jej regularna pielęgnacja i konserwacja. Specjalistyczne preparaty, np. Gloss Protect Multi lub Profibasic F510, w zależności od zastosowanego stężenia służą codziennej pielęgnacji, nabłyszczeniu podłogi lub jej zabezpieczeniu. Informacje na temat sposobu zastosowania preparatu znajdziesz na ulotce produktu i w karcie charakterystyki.

Dodaj komentarz